Праці про Лесю Українку (ІІ частина)

Володимир ШАЯН

До розділу

В БОРОТЬБІ ЗА ІДЕОЛОГІЮ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
(Літературно-ідеологічні есеї)

Слово про Лесю Українку
Виголошене 25-го серпня, 1963 року на урочистій Академії
для вшанування 50-річчя з дня смерті Лесі Українки
Лондон, Англія.

Якби мені довелось якимсь одним образом чи символом Володимир Шаянсхарактеризувати життя і творчість Лесі Українки, я навів би "Іфіґенію в Тавриді", а потім "Кассандру".
Я дуже вдоволений, що в програму нашої академії включено саме "Іфіґенію в Тавриді" у формі літературного читання.
Нехай прозвучить це натхненне слово Лесі Українки, - ця Інтимна і відважна сповідь її душі, - 50 років по смерті поетеси, коли 1-го серпня 1913-го року, в Суромі, серед високих скель Кавказу догорів до кінця вогонь, - живий вогонь, - її полум'яного серця.
Ясно і високо горів цей вогонь, мов торжественна жертва віщунів стародавної Геллади.
Високо горів жертовний вогонь на вівтарі, на якому старовинні мудреці поклали Іфіґенію, коли-то богиня Артеміда загнівалася на свій нарід за те, що він не був вірний власному героїзмові. Життя молодих героїв було потрібне Гелладі, а їх героїзм - це найвища вартість і єдина запорука її перемоги й величі в історії.
Треба було жертви чистої, високої і благородної, щоб її вогонь розпалив свіже і ясне полум'я героїзму у серцях подвижників походу на Трою. Щоб приборкати навіть супротивне море, вороже їх походові, щоб погострити ум завзяттям, серце загартувати хоробрістю, а душу натхнути впевненістю, що Богиня, захисниця жіночої чести, не буде більше гніватися на них у їх далекому поході.
Тоді жерці вибрали Іфіґенію, на цю високу, людську жертву тілопалення, подібно, як старозавітній Авраам готовий був пожертвувати сина Ісаака. Але Іфіґенія, довідавшися про мету жертви, приймає її добровільно для добра і слави Геллади.
І коли вже розпалився вогонь довкруги вівтаря і обняв Іфіґенію перснем високого полум'я, тоді Богиня вирішила рятувати її благородне життя. Таємним і чудесним способом вона перенесла її понад хмарами на далеку Тавріду, - так тоді називався Крим, - і там серед самотности й величі скель, серед краси гаїв, серед високих дорійських колон Святині Артеміди, служила Іфіґенія високою жрекинею Богині, самітна, задумана, вічно натхненна, чиста жрекиня. Вічний вогонь горів перед чудесним образом у святині, - і вічний вогонь любови і туги за далекою батьківщиною горів у серці Іфіґенії. Котрий із тих вогнів був сильніший? Котрий живіший? І там, на чужині, спалюється її життя, призначене на високу жертву для божественної Геллади.
Але, що я розказую? Чи зміст безсмертної драми Евріпіда, чи, може, Ґете, чи може... життя Лесі Українки?
Леся знала, що життя молодих героїв було і буде потрібне батьківщині, їх героїзм - це єдиний скарб нації, єдина надія на волю, єдина запорука життя. Щоб розпалити їх героїзм до білого полум'я чину і боротьби треба було перш за все власної жертви її життя, щоб ці ідеали ствердити, встановити, розпалити і здійснити в історії.
Поетка українського рісорджіменту, поетка бойових заборол українського націоналізму, поетка високих веж лицарського ідеалізму, поетка твердинь і святинь Українського Духу!
Не один раз пише Леся у листах до рідних і друзів про процес своєї творчости. Щось спалюється в її грудях у дослівному значенні цього слова. О, ні, це не тільки гарячка недуги. Це ще міцніша гарячка творення, - це сильне внутрішнє горіння, що спалює її життєтворчі сили, немов вогонь жертовного костиря. Після того, - як сама пише, - вона виснажена, обезкровлена, бліда як папір, - але знову збирає сили духові й фізичні, щоб у короткому часі здобутися на... нове горіння, на нову поему, чи драму,... жертву,... містерію творчости.
Вже в ранній молодості зустрічається вона із фактом людської жертви на вівтарі ідеї. Заслання на Сибір було в традиції її родини ще від повстань декабристів. Її тітку вивезли в Олонецьку губернію 1879 року, коли Леся мала дев'ятий рік, а за два роки вона довідається, що її вивезли ще далі, на Сибір. Про цю "Сибір неісходиму" вона знала не тільки із поем Шевченка. Сибір була в її родині, в її молодості, Сибір серед краси і блаженности волинської природи, над синім плесом Нечімного Озера.
У сріблисто-брилянтових росах весняного ранку сивий Дідусь-Лісовик, володар всієї волинської природи, отак навчатиме, пробуджену до свідомости, лісову Мавку, чи, може, Лесю:
Лісовик:

...Ні, дитино,
я не держу тебе. То Водяник
в драговині цупкій привик одвіка
усе живе засмоктувати. Я
звик волю шанувати. Грайся з вітром,
жартуй із Перелесником, як хочеш,
всю силу лісову і водяну,
гірську й повітряну приваб до себе,
але минай людські стежки, дитино,
бо там не ходить воля, - там жура
тягар свій носить. Обминай їх доню:
раз тільки ступиш - і пропала воля!

Необачна молода Мавка із соснових борів Волині вже в ранній молодості ступила на людські стежки, якими не ходить воля.
Дивно людські були забави молодої Мавки. Вона бавиться я дітьми у "Таємний Союз" на руїнах старого лицарського замку, свідка давньої величі і слави України. Вже там слухає Леся таємного голосу Долі. Серед своїх ровесниць була Жанною д'Арк, пробудницею й натхненницею лицарства для оборони батьківщини, що була у смертельній небезпеці. Дивні бувають забави у дітей. І невдовзі цей голос прозвучить і серед старших. У вірші "Надія" буде це голос ще малої дівчини проти вивезення на Сибір її тітки за службу і відданість ідеї.
Цієї високої відданости життя для нації вчить її вже рідна мати, Олена Пчілка, разом із азбукою мистецтва поезії. Вже в Києві, разом із дітьми Лисенка, в його родині й у Старицького, вчиться молода Леся азбуки драматичного мистецтва у забавах в театр. Адже і старші "бавилися" в оцей театр, коли було заборонене українське слово, а приватні чи аматорські представлення, були єдиним засобом плекання слова і мови. Леся знала, чим кінчилися оті дивні "забави" старших у "таємні товариства". І вже в цьому малому театрі Лесі грали п'єси про Ахілла і про лицарів середньовічних, що боронили ладу і покривджених. Звичайно, був там теж репертуар Старицького, а може й режисерія, але молоді актори воліли самі складати чи імпровізувати в цьому свої діялоги. Дивні бувають замилування до забав у дітей.
Каже Шевченко, що доля веде нас за руку. Доля Лесі взяла її за руку так само скоро, як і Шевченка.
Організація молодих письменників "Плеяда", що її заснувала Леся в 1889 році в Києві, скінчивши 18 років життя, це вже не забава. Це справжня молода академія, що ставить собі за завдання опанувати висоти світової літератури й перекласти около 30 великих письменників. Вони цей плян справді почали здійснювати навіть у друкованих виданнях. Леся пише для своїх сестер підручник "Стародавня історія східніх народів".
Іван Франко визнає Лесю Українку готовою до бою за свої власні висоти вже в 1892-му році, піднявшись видати її першу збірку віршів "На крилах пісень". Леся ледве переступила межу повноліття, коли Іван Франко так достойно визнав її жінкою, що годна носити лицарський меч мужчин.
Меч її натхненного слова!
І Леся кидається в бій, немов шукаючи хороброї смерти.
І хоч зранена смертельно, вона притискає міцніше панцер до грудей, "щоб кров затамувати", але не кидає бою ані на хвилину, готова все... до жертви найвищої. Але таємна рука богині Долі забирає її з краю, мов Іфіґенію із жертовника, веде її в щораз довші подорожі за кордон, чи не по всій Европі, а далі й до Єгипту. Ці подорожі за кордон рятують її не тільки від недуги, а й від неминучого арешту і заслання. Її арештували тільки раз у 1907-му році, разом із Лисенком та іншими представниками української інтеліґенції під час найсильнішої нагінки царату проти українства.
Богиня призначила Лесю на службу у святині. А була ця святиня не тільки в Криму, а всюди там, де перебувала Леся. В кожному місті ішла Леся насамперед до бібліотеки і там змагалася із всесвітньою думкою за власний образ, за власну висоту, за власні ідеали.
Всі літературознавці погоджуються в тому, що Леся Українка на справжніх висотах своєї думки була незрозумілою, її філософія і світогляд ще зовсім не досліджені. Не маємо ще томів праць про "Лісову Пісню", "На полі крови", "Адвокат Мартіян", "Кассандра", "Оргія" чи "Камінний господар". А кожна з цих драм - це окреме питання, це висота, здобута за висотою, це досягнення, а часто етап в історії української думки й мистецтва.
Існують томи чи й ціла література про Гамлета", чи "Фавста". Від часів появи "Бурлядор де Севілля", 1617 року, існує величезна література на тему Дон Жуана. Мольєр, Жорж Санд, Байрон, Ленав, Шов і ціла плеяда інших, більших чи менших, писали про Дон Жуана. Леся дає українську і справді лицарську відповідь на це питання, дає порівняльні студії на цю тему. Ми тільки починаємо усвідомлювати собі велич Лесі у світовій літературі.
Не легкий був шлях Лесі, не легке священство Іфіґенії. Самітна, до краю безнадії й туги доведена, Іфіґенія пробує вчинити самогубство. Але поборює цю думку, бо така смерть негідна для неї,... дочки Прометея.
Не знаємо, як глибоко сягала часом депресія, чи змучення Лесі, але знаємо напевно, що у хвилинах найвищого натхнення вона не один раз заявляє у своїх віршах і драмах, що вона... дочка Прометея. Йому вона вірна, до нього молиться, так як Шевченко молився до нього на скелях Кавказу, як давніше Гете, як пізніше Франко і як Леся, його вірна й горда дочка і жрекиня, і як потім, вже за наших часів, будуть співати гимни Прометеєві... українські повстанці.

"О, батьку наш, Прометею
І нас клюють за вірную ідею,
Та не орли..."

Це від тих духових велетнів України українські повстанці навчилися співати гимни Прометеєві, як його сини! Сьогодні можна говорити про український Прометеїзм, як про національну ідеологію. І коли розкують його із скель Кавказу, тоді нову добу в історії цілого людства почнуть, чи вже почали, сини Розкованого Прометея!
Ми ніколи не забудемо, що цей божественний вогонь натхнення добувала для нас Леся серед мук ностальгії, серед безсилля, серед рабства, серед темноти, серед обскурантизму і опортунізму, щоб вогнем її жертви цей вогонь божественного героїзму у наших серцях навіки розпалити.
Один із новіших критиків Лесі назвав її нещодавно на сторінках "Визвольного Шляху" Лицарем Духу.
Якщо наші святкування 50-ліття з дня її смерти мали б причинитися до встановлення її культу, а на такий вона понад усякий сумнів заслуговує, то я назвав би її Високою Жрекинею Святині Українського Слова і Духу.
Леся писала:
"Важка твоя спадщина, о Прометею!"
А ми скажемо сьогодні:
Благословенна твоя спадщина, о батьку наш, Прометею!”

 

СТРАХ МОСКВИ ПЕРЕД ЛЕСЕЮ УКРАЇНКОЮ
(Літературознавчий есей)

Сьогодні вже нікому з українців не треба доказувати про тверду ведмежу лапу московської цензури над українською літературою. "Соцреалізм" в Україні це, перш за все, цілковитий контроль української літератури, навіть штучно витвореної "процесом соцреалістичної совєтської літератури", яка друкується українською мовою. Крім загальних обмежень та утисків з боку "керівництва партії", ця українська література, навіть соцреалістична", підлягає ще безпосередньому наглядові "спеців" місцевих обкомів, себто місцевих сатрапів, що виконують спеціяльні завдання в ділянці "літературної політики" Москви.
Історична заява Івана Дзюби підтверджує нашу тезу. Наприклад, про "Літературну Україну" він висловився так: її редаґують "як стінгазету районного відділу міліції". Отже, навіть не обласний комітет, а просто районовий відділ міліції вирішує про те, що має бути друковане, що відкинене, що має бути, а що не сміє бути в... "процесі соцреалістичної літератури єдиного совєтського народу", себто - єдинонеділимої Москви.
Не знаємо точно, хто вирішував про долю творів Лесі Українки, що появилися у десятьох томах, але можна думати, що якась "вища влада". Вона й вирішила, що в українській літературі не може існувати такий твір, як драма Лесі Українки "Бояриня". І так нахабно з "повного видання" творів Лесі Українки викинено один із найголовніших її творів - драму "Бояриня". Здавалося б, що хоч у цьому академічному виданні "Творів у десяти томах", в якому надруковано й переклади, статті та листування, знайдеться місце і на наймаркантнішу, з ідейно-національного погляду, драму Лесі Українки, хоч би для академічної пристойности. Але таку пристойність московська "культурна революція" вже давно потоптала, доказом чого є палення українських бібліотек та систематичне винищування пам'яток української культури.
Лесі Українки, очевидно, не можна викреслити ані з пам'яті українського народу, ані - з якої б то не було - історії літератури. І тут московські большевики застосовують добре відому рецепту для померлих "клясиків", яку найкраще з'ясовує Іван Дзюба у випадку В. Симоненка:
"Вони хитрі, вони любитимуть, бо знають: ненавистю можна вбити тільки живого, а от любов'ю можна вбити і померлого".
Отже, вони "люблять" також і Лесю Українку, дарма що вона ненавиділа москалів кожним фібром своєї істоти. З "любови" до неї назвали навіть один театр у Києві іменем Лесі Українки і грають у ньому... п'єси московською мовою. Так глумляться вони з Лесі Українки, яка в "Оргії" каже, що мистців треба радше власною лірою вбити, ніж дозволити їм служити чужинцям своїм мистецтвом. Але дія для цієї драми відбувається в стародавній Греції і хоч Леся Українка вказала пальцем на Москву, але не назвала її поіменно, і тому московська цензура дозволила ставити цю драму на "русском языке". Натомість, як побачимо, інакше є з драмою "Бояриня" і московські "культурні революціонери" вирішили засудити "Бояриню" на смерть, мовляв, такої драми взагалі не було!
Щоправда, цей твір був надрукований у повному виданні творів Лесі Українки в 1926-30 роках із вступом Драй-Хмари, але саме за це московська "культурна революція" на початку 30-их років засудила Зерова і Драй-Хмару та багатьох інших і вислала їх на Сибір, а саме видання усунула з усіх бібліотек. Отже, можна припускати, що тим разом видання творів Лесі Українки було під контролем не тільки "Літературної України", себто районового відділу міліції на вул. Орджонікідзе ч. 2, а й якогось вищого центру плянувальників "культурної революції". Там і вирішено, що в інтересах повного "воз'єднання" і прогресивного небуття української нації "буржуазна націоналістка" Леся Українка не повинна була написати такого твору, отже "Бояриню" слід уважати за твір "неіснуючий". Його "не било і не будєт!".
В чому ж річ? Леся Українка продовж цілого свого життя у всіх своїх творах гостро засуджувала московський гніт і рабство в Україні, хоч дії її творів могли відбуватися в Єгипті, в стародавній Греції, в Палестині чи в катакомбах Риму. Проте в усіх тих драмах представлена українська дійсність і визвольна боротьба України, в зумовленій цензурою мистецькій формі, перенесена на фон інших країн та іншої доби.
Коли єврейський раб у єгипетській неволі, каже, що не хоче мати нічого спільного з єгипетським рабом, бо він (цей раб), якби був вільний, будував би ще більші святині для прославлення величі Єгипту і на глум єврейському богові й на знищення Ізраїля, то Леся Українка мала тут виразно на увазі питання т. зв. спільного фронту з московською соціял-демократією, отже таким способом перестерігала перед згубним "спільним фронтом" з москалями так само, як робили це політичними заявами "буржуазні націоналісти" Франко чи Міхновський. Саме з цензурних причин в цій драмі Леся Українка не могла поіменно назвати московського рабовласника. Це дає можливість московським большевикам різними "поясненнями" і "коментарями" спотворювати правдивий зміст творів Лесі Українки, мовляв, вона боронить тут "загальнолюдські принципи" і це не стосується до "улюбленого старшого московського брата". Іншими словами, коли Леся Українка плює тут москалеві в лице, він ще може "обтертися", вдаючи, що це кому іншому, а не йому.
Але вже ніяк не можна цього зробити з "Бояринею". Тут безпосередній удар Лесі Українки в лице самій Москві. Від першої до останньої сцени цієї драми Леся Українка називає і ганьбить саме Москву. І хоч ця драма написана в 1910 році, проте вона особливо правдиво змальовує сьогоднішню Москву. Ось саме тому цей твір "пролетарської революціонерки", "передовички соціялізму" і т. п., як називає її Москва, не міг появитися у повному виданні її творів навіть 50 років після її смерти. Підкреслюючи ганебність московської "культурної революції", цей злочинний в історії культури факт, спробуємо коротко з'ясувати ідейно-моральний і політичний зміст "Боярині" Лесі Українки.
Почнемо фраґментом політичної дискусії між двома персонажами цієї драматичної поеми. До дому значного козацького старшини Олекси Перебійного загостив молодий парубок Степан у московському боярському вбранні. Степан - з походження українець, у цьому домі його радо вітають, убачаючи в ньому майбутнього свого зятя - в Перебійних є дочка Оксана. Іншої думки про Степана - Іван, молодий козак, син Перебійного.
Він ненавидить рабство і вислужництво Москві; сучасні яничари назвали б його сьогодні "буржуазним націоналістом". В дискусії боярин Степан намагається виправдати опортунізм свого батька. Він каже:

"Нема при чім нам жити на Вкраїні.
Самі здорові знаєте, - садибу
сплюндровано було нам до цеглини
ще за Виговщини. Були ми з роду
не дуже маєтні, а тоді
й ті невеликі добра утеряли.
Поки чогось добувся на Москві,
мій батько тяжко бідував із нами.
На раді Переяславській мій батько,
подавши слово за Москву, додержав
те слово вірне.

Іван: Мав кому держати!

Лихий їх спокусив давати слово!"

Дискусія з гостем загострюється і її пробує злагіднити батько Івана.

"Перебійний: Тоді ще, сину, надвоє гадалось,
ніхто не знав, як справа обернеться...
а потім... присягу не кожне зрадить...
Іван (іронічно): Та певне! Краще зрадити Україну!
Степан (спалахнув, але стримався):
Не зраджував України мій батько!
Він їй служив з-під царської руки
не гірш, ніж вороги його служили
з-під польської корони. Іван: Та звичайне,
однаково, чиї лизати п'яти,
чи лядські, чи московські!..."

Дискусеія за гостинним столом уже розгорілася і батько пробує стримати агресивність сина, спрямовану проти Степана - жениха-боярина. Але Іван невгамований, далі лає "яничара-боярина".

"Іван: Батьку!
Що там замазувать! Кажімо правду!
Се річ не власна., се громадська справа!
Якби таких було між нами менше,
що, дома чесний статок протесавши,
понадились на соболі московські,
та руки простягнули до тієї
"казни", як кажуть москалі..."

Тут уже й мати Івана не витримала - "сіпає сина за полу", щоб гостя-жениха не ображав. А гість ще раз пробує захищати батьків опортунізм чи зраду:

"Степан: Не задля соболів, не для казни
подався на Москву небіжчик батько!
Чужим панам служити в ріднім краю
він не хотів, волів вже на чужині
служити рідній вірі, помагати хоч
здалека пригнобленим братам, єднаючи
для них цареву ласку. Старий він був
обстоювати збройно за честь України...
Іван: Ти ж молодий, -
чому ж ти не підіймеш тої зброї, що
батькові з старечих рук упала?"

В цій дискусії Леся Українка показала нам двох типів: Івана - молодого козака-самостійника, чи інакше - "буржуазного націоналіста", що рішуче твердить, за словами Івана Франка, що не час ні москалеві, ні ляхові служить; Степана, що вже примирився з режимом і рабством та захищає опортунізм, іншими словами - сучасного "прогресиста". Захищаючи свій опортунізм, він навіть покликається на історію "Каїна і Авеля", словом - він "гуманіст". Послухаймо, що він відповів Іванові, чому не візьме з батькових рук зброї і не виступить протії Москви?

"Степан: Як поясню тобі?.. Коли ще змалку
навчав мене з письма святого батько,
то він мені казав напам'ять вивчить
про Каїна та Авеля. "Мій сину,
а не з тьмяним, не тремтячи мов Каїн,
небесному Отцеві одповісти,
коли тебе спитає: "де твій брат?"
мовляв, пильнуй, щоб міг ти з ясним оком,
А як же можу я на Україні
здіймати зброю так, щоб не діткнути
ніколи нею брата?... І невже
мушкет і шабля мають більше сили
та чести, ніж перо та щире слово?
Ні, учено мене, що се не так!"

Ось яку "розумну" відповідь дав Степан Іванові в обороні рабства. Іванові ж не дали продовжувати дискусії, перервали батьки, що в Степані бачили свого майбутнього зятя. Справді, Оксана, дочка козака, стала жінкою Степана-боярина. І розпочата в хаті козака Перебійного дискусія продовжується уже не па словах, а в самій драматичній дії, в самих подіях із життя "Боярині" (Оксани) в Москві.
Така сама дискусія могла б відбутися і сьогодні за якимсь "круглим столом". Якийсь сьогоднішній "боярин" може теж покликатися на "Каїна і Авеля" уже в більш модерній формі "проґресизму" і служити Москві за "самообдурену совість", щоб шляхом "реалітетів" добиватися полегші перш за все для себе самого, а потім і для "меншого брата", "обдуреного буржуазними націоналістами", в ім'я братерства і марксівського універсалізму й космополітизму (замість перестарілої для "проґресистів" історії про Каїна і Авеля). Тут можна покористуватися ще й "єдинокровністю старших і молодших братів", навіть і авторитетом Риму, який - мовляв - також шукає шляхів до порозуміння...
Драма ж "Бояриня" Лесі Українки глибоко розкриває істоту яничарства і рабства. Ідеологія хороброго козака Івана - це ж ідеологія Лесі Українки, доказом чого є ціла дальша дія, ціла драма "Бояриня". Саме тому Москва засудила цю драму і усунула її порядком "культурної революції". Далі побачимо, як Леся Українка безпощадно розбиває всі ілюзії і самозабріханість тодішнього "реалітетника" Степана.
Степан переїхав із своєю дружиною, Оксаною, до Москви і це дає нагоду Лесі Українці повністю виявити непримиренні різниці між Москвою і Україною як у національно-культурних звичаях, так і в етично-моральних та ідейних поглядах. Нас, безперечно, перш за все цікавлять політичні події.
І ось до Степана, що й сам походить із козацького роду, приїхав у Москву гість, точніше - вістун з України. Він пробує намовити Степана вжити своїх впливів для захисту своїх земляків в Україні, бо ж Степан, буцімто, для цього й служить цареві. Розгортається ось яка картина:

"Степан (уводить гостя-козака):
Ось тута поговорим, пане-брате,
бо знаєш, там... тут буде захисніше.
(Оглядає сіни через двері, потім
замикає двері на замок. Сідає
з гостем далі від дверей. Розмова
ведеться неголосно).
Великі чиняться там кривди, кажеш?
Гість: Та там такі напасті, що крий Боже!
І просвітку нікому не дають
Московські посіпаки! Все нам в очі
тією присягою тичуть...
Степан: Правда,
що присяга таки велика річ.
Гість (голосніше):
Чому ж вони самі забули Бога?
Степан: Помалу, пане-брате, що підслуха
якийсь слуга.
Гість: Та правда... я й забув...
(Тихше) Ми присяги не хочемо ламати,
але нехай же цар нас оборонить
від тої галичі.
Степан: То трудна справа.
Адже когось він там держати мусить
для нагляду, а всі ті воєводи
один від одного не ліпші. Звісно,
за ними й інші всі порозпускались...
Гість: Послав би цар з українців кого,
в Москві ж тут є такі, от хоч би й ти,
що здавна і цареві служать вірне,
і рідний звичай вміють шанувати.
Степан: Нас не пошлють...
Гість: Чому?
Степан: Бо нам не вірять.
Гість: Отак! та ви ж тут наче в ласці!
Степан: То тут на очах, а з очей спустити
нас на довго не зважаться. Так, часом
не надовго послати, посилають,
і не самих, а вкупі з москалями...
Щоб воєводами настановити,
того не буде й зроду!
Гість: Не здивуйте ж,
що ми відкинемось до Дорошенка!
Степан (робить рух рукою, мов хоче
затулити гостеві уста):
Крий Боже, пане-брате, що ти кажеш?
Гість (схаменувшись):
Та часом зірветься з досади слово...
Найгірше, пане-брате, догаряє
оте, що нам не вірять... Мій свояк
Чорненко, знаєш?
(Степан потакує головою)
Так був уклепався,
що ледве-ледве вирвався з душею!
Степан: Чорненко? Він, здається, з найвірніших
царевих приятелів.
Гість: То-то й ба!
А хтось там наклепав при воєводі,
що ніби він послав у Чигирин
листа якогось. От було біди!
Що жінка плакала, в ногах валялась
у воєводи...
Степан (гірко всміхнувшись): Є прислів'я брате:
"Москва сльозам не вірить!"
Гість: Щира правда!
Проте знайшлись такі, що помогли...
Степан: Се хто ж?
Гість: Побрязкачі".

Тодішніх "побрязкачів" сьогодні називаємо "яничарами"; ця назва прийнялась в Україні, де яничари розплодились цілою хмарою, бо ж сьогодні - доба масовости. Все, що колись ще за московського царя відбувалося індивідуально чи виїмково - тепер має масовий характер. Також і технічні знаряддя яничарів сьогодні вдосконалені. Вже й самі "реалітетники" не спроможні заперечити існування тих "яничарів", бо ж маємо авторитетне підтвердження Івана Дзюби:
"В той час, як один "добрий чоловік" у Кремлі офіційно розділив усю творчу інтеліґенцію на "чистих" та "нечистих", і на виконання цього зловісного жарту літературні яничари кинулися уточняти списки: кого в рай, кого в пекло, - В. Симоненко пише вірш "Покара" - про щастя бути вигнаним з раю".
Яничари в українському народі були й будуть так довго, як довго існує і буде існувати українська визвольна боротьба, аж врешті ( за словами В. Симоненка, діждуться "зсуканої петлі", яка чекає їх із рук розгніваного народу. А покищо вони сповняють свою ганебну ролю на службі "атєчєства чужого". Безсмертну характеристику дає їм знову ж таки Іван Дзюба:
"І тут на перешкоді стоїть величезна й тупа сила інертности, збайдужіння й громадської деморалізації, народжених добою Сталіна і живлених сьогодні, з одного боку - безпробудним фарисейством, а з другого боку - тим мелодраматичним скепсисом, у який залюбки і "вишукано" тікають від тяжкого громадського обов'язку, тікають із лінощів, зі страху, і при сліпоті; жалюгідним скепсисом мудруючого раба, який хоче сам себе обдурити і вдає, буцімто, так захоплений грою в парадокси, що й не помічає ярма на шиї...".
Леся Українка саме примушувала самообдуреного раба помітити не тільки своє ярмо на шиї, а й свою зраду рідного народу. Звичайно, московські большевики в таких випадках вдають, що це стосується до часів царської Москви, а сьогодні, мовляв, нові володарі Кремлю - просто "білі янголи" з раю, що принесли світові "мир", "волю" і "братолюбіє"... Леся Українка геніяльно розкрила кожну Москву і її характеристика аж надто яскраво стосується і до сучасної большевицької Москви. І хоч Москва сьогодні вже свідома того, що вона не може викреслити з історії Шевченкового "Сну", проте пробує викреслити "Бояриню" Лесі Українки. Вона добре знає, що це твір "буржуазно-націоналістичний", себто самостійницький, протимосковський. Московські большевики можуть "простити" Лесі Українці різні "ідеологічні помилки", тільки не її характеристику Москви, яку вона дала у своєму пророчому прозрінні.
Степан-боярин, вірний підданий московського царя, навіть у своїй хаті не може вільно говорити з гостем, бо боїться своєї тіні. Москва висилає в Україну когось з українців тільки під суворим контролем, як ось тепер бригаду Колосової за кордон. І "Москва сльозам не вірить", для цього тепер є заховані в кишенях мікрофони, навіть тоді, коли вдають, що говорять із кимсь "у чотири очі". Сучасні закордонні "реалітетники" ще не відчули цього на власній шкірі, тому й драма Лесі Українки ще нічого не навчила їх.
З невблаганним реалізмом української історії Леся Українка доводить конфлікт у "Боярині" до логічного завершення.
В Україну не можна вислати листа, не можна передати хоругви для церковного братства, не можна допомогти навіть грішми своїй родині в наглому випадку, бо "вони там накладають із Дорошенком", за словами Степана-боярина. Це діялось за царя, потім за Сталіна і Хрущова, це саме діється і тепер, за Брежнєва-Шелєпіна.
Багато треба було фактів і часу, щоб Степан-боярин побачив своє рабство і зненавидів його разом із самим собою. Його улюблена дружина Оксана-бояриня, єдина його надія і розрада в житті, в'яне як українська квітка в сибірській тайзі. Зближається її смерть і вона лишає Степанові свій заповіт...І тут маємо картину неперевершеного, в ідейно-моральній силі, священного героїзму - фінал драми, в якому Леся Українка дає відповідь на найважливіші питання і сумніви Степана, а частинно і його дружини Оксани: це питання героїчного обов'язку супроти Батьківщини... Оксана вмирає. Вона задивлена в заходяче сонце і мріє побачити ще Україну, де "світить там ясніше як тута сонце". Щоб привернути їй надії, Степан обіцяє поїхати з нею до батьків в Україну, де вона оживе й одужає:

"Степан: Не журись Оксано,
Ось хутко знову побачим, як там світять
і сонечко і місяць на Вкраїні.
Оксана: Се-ж як? Хіба умру? Тоді запевне
душа полине...
Степан: Бог з тобою, люба!
Чи ж я би про таке тобі казав?
Надумав я поїхати з тобою
в гостину до твоїх.
Оксана (іронігно): Велике діло,
що ти надумав! Цар думки відверне.
Степан: Цар пустить. Вже ж тепера на Україні
утихомирилося.
Оксана (гостро): Як ти кажеш?
Утихомирилось? Зломилась воля,
Україна лягла Москві під ноги,
у се мир по-твоєму - ота руїна?
Отак і я утихомирюсь хутко
в труні.
Степан: Ти оживеш на Україні.
Москва ж не може заступити сонця,
зв'ялити гаю рідного, зсушити
річок веселих.
Оксана (понуро, уперто): Годі, не кажи.
Нікуди я тепера не поїду.
Степан : Чому ж?
Оксана : Не хочу.
Степан: Що се ти, Оксано?
Мені аж дивно! Що се ти говориш?
Оксана (розпалившись, підводиться):
А я дивую, ти з яким лицем
збираєшся з'явитись на Вкраїні!
Сидів-сидів у запічку московськім,
поки лилася кров, поки змагання
велося за життя там на Україні, -
тепер, як "втихомирилось", ти їдеш
того ясного сонця заживати,
що не дістали руки загребущі,
та гаєм недопаленим втішатись.
На пожарищі хочеш подивитись,
чи там широко розлилися ріки
від сліз а крови?...
Степан: Ти тепер картаєш...
А як сама мені колись казала,
що ти прийняти можеш тільки руку
від крови чисту?
Оксана: Правда, я казала...
Ми варті одне одного. Боялись
розливу крови, і татар, і диби,
і кровоприсяги й шпигунів московських,
а тілько не подумали, що буде,
як все утихомириться... Степане,
дай руку!
Степан: Се навіщо?
Оксана: Ти не хочеш?
Степан: Ні, чом же (дає руку Оксані).
Оксана (дивиться на свою і Степанову руки):
От, здається, руки чисті,
проте все мариться, що їх покрила
не кров, а так... немов якась іржа...
як на старих шаблях буває, знаєш?
(Пускає його руку і лягає знов. Говорить
повільніше, млявіше, з перервами)
У батечка була така шаблюка...
вони її закинули... ми з братом
знайшли... в війну побавитись хотіли...
не витягли... до піхви прикипіла...
заржавіла... Отак і ми з тобою...
рослись, мов шабля з піхвою... навіки...
обоє ржаві...
Степан: Ти, Оксано, вмієш
зарізати словами без ножа.
Оксана: Та тільки ж се я вмію, більш нічого.
Що-небудь же і я повинна вміти...
(Мовчання)

Заржавіла душа - оце отой найбільший докір, що його може кинути улюблена дружина своєму чоловікові, вмираючи: ми "обоє ржаві". Аж тут Степан заломився, він признається, що його справді душила "страшна змора", що він справді ніс "невидимі кайдани" і щасливішими були ті, хто хоч хвилину щастя зазнав у боротьбі. Так закінчилася дискусія, яку почав був буйний, молодий козак Іван, брат Оксани, в першій дії. Отой козак Іван, якого тепер московські загарбники і їхні слуги-яничари назвали б "українським буржуазним націоналістом", виграв цю дискусію не тільки в драмі Лесі Українки, а також і в історії України.
Леся ж Українка, отой "єдиний мужчина" в добі раннього пробудження революційних настроїв, як назвав її Іван Франко, справді вміє зарізати словами без ножа. І вона це зробила у своїй драмі "Бояриня": без ножа "зарізала" отого опортуніста, "проґресиста", "гуманіста", зненависника збройного чину і революції, теперішнього новітнього яничара.
Але саму хвору, засуджену на смерть Лесю, найбільш боліло те, що українській національній революції вона може допомогти тільки словом, тому й кликала:

"Слово, чому ти не твердая криця!
Що серед бою так ясно іскриться?
Чом ти не гострий, безжалісний меч,
Той, що здіймає вражі голови з плеч?"

Навіть московсько-большевицьким ватажкам, що не знають ні сорому, ні чести, не вдалося зробити з "Боярині" (з допомогою своїх "коментарів", "пояснень" і фальшувань) твору, що був, мовляв, "під впливом ідей марксизму-ленінізму", як це вони роблять з іншими її творами. Згадуючи про цей твір в "Історії української літератури" (Вид. Академії Наук Української РСР, Київ, 1955), "Редакційна колеґія" обмежилася тільки таким "ствердженням": "У 1910 р. в Генуані (в Єгипті) Леся Українка написала драматичну поему "Бояриня" з історії Росії і України другої половини XVII стол. В творі правдиво відображено патріярхальний побут московських бояр, але в цілому драма письменниці не вдалася. Всупереч історичній правді, в цьому творі ідеалізована українська козацька старшина. В драматичній поемі не показано, що возз'єднання України з Росією відповідало заповітним прагненням українського народу..."
Отже, знаємо, чому "Бояриня" з погляду московсько-большевицьких ватажків "не вдалася"; бач, у ній не "показано" того, що вони проповідують. У тій драмі Леся Українка, мов ножем, ріже й шарпає нерви заглушеної на дні душі совісти яничара. Саме цього вона хотіла, з погордою кинувши у вічі яничарам:
"Ви заржавілі душі!"
І москаль, який відважився, знущаючись над пам'яттю Лесі Українки, назвати в Києві театр її іменем і ставити в ньому п'єси московською мовою, вже не міг відважитися залучити "Бояриню" до "повного видання" її творів. В цьому не тільки вияв брутальної сили і насильства Москви, а також і доказ її страху перед безсмертним твором пророчиці Лесі Українки.

 

"УБИЙ, НЕ ЗДАМСЯ!"
(Ідеологічна стаття)


"У батечка була така шаблюка...
Вони її покинули... ми з братом
знайшли... в війну побавитись хотіли...
не витягли... до піхви прикипіла...
заржавіла... Отак і ми з тобою...
зрослись, мов шабля з піхвою... навіки..."

Леся Українка відкриває, що не тільки меч у піхві ржавіє, але ржавіють душі, немов козацька шабля, закинута десь на стриху.

"Заржавілі душі!

Степан: "Ти, Оксано, вмієш зарізати словами без ножа.""
Безжалісно ріже без ножа Леся Українка своїх рідних братів, кидає їм цей жорстокий, образливий, але правдивий виклик:

"Ви є заржавілі душі!"
 

Ініціятива Зборів СУБ-у для торжественного відсвяткування 100-літньої річниці з дня народження Лесі Українки збіглася з ініціятивою Канадської УВАН у тому самому напрямі.
Президент Канадського УВАН проф. д-р Ярослав Рудницький уже чином здійснив цю ініціятиву своїми доповідями на Міжнародньому З'їзді Літературознавців у Бордо та відкриттям Академічного Року, присвяченого Лесі Українці з рамени Европейської УВАН. Інавґурація добра й авторитетна.
Наша громада, звикла до того роду святкувань і відмічень, могла б подумати, що це ще одне з чергових. Ще одне, яке відбудемо достойно і святково, як велику імпрезу української культури й духовости. Напевно вона добре й діловито відгукнеться, постануть комітети й відбудуться за встановленою вже традицією високого рівня академії.
Але для ініціяторів цілого року, присвяченого Лесі Українці, не в тому справа. Рік Лесі Українки - це не тільки літературне чи культурно-національне свято. Це бойова акція під наказом найважливіших завдань нашої визвольної боротьби.
Є в житті і творчості Лесі сила й висота ідеалістичного героїзму, які потверджені і здійснені цілістю її життя, які стають наказом дня, наказом сьогодні у краю й на еміґрації. Що більше, передова фаланга лицарів волі й суверенности нації уже її здійснює у краю.
Це її безсмертний клич, кинений у вічі катові: "УБИЙ, НЕ ЗДАМСЯ!"
Починаємо розуміти, що є така духова сила, перед якою ворог мусить скапітулювати. Він сильний тільки так довго, як довго в душі його жертви панує страх за своє марне життя, як довго цей страх дає йому силу і владу над його рабом. Коли Шевченко кликав своїм "Заповітом" "кайдани порвіте!", то він вірив у дійсне повстання після його смерти. Він передсказував нам не поетичне натхнення, ані не символічну метафору, але мав на увазі дійсний зрив із дійсним ламанням і рванням вікових кайданів. Справді, маси селянства, що були на його похороні, так його розуміли. Не загорілася тільки іскра спалаху, якої боявся царат. Проголошено знесення кріпацтва, яке мало втихомирити ці буревійні і грізні настрої. Треба було "Братерства Тарасівців", щоб визволилися вони від страху у власній душі. Є зворушливі описи тієї духової волі й того незрівняного щастя, яке запанувало в їх душі тоді, коли вони, визволившися від страху, заглянули відважно в лице смерти і... дивне диво... відчули дійсність безсмертности своєї душі й духа народу. Немов вогонь розгорівся в серці. Мов діти вони цілувалися так, як цілували дослівно брат брата й було в них велике свято. Так виразно описує це свято визволення від страху смерти їх натхнення славний, хоч іще мало відомий, Іван Липа.
Отже, це є та сила, що давала перевагу над ворогом кожній великій і святій справі в історії людства. Я потребував би томів, щоб це показати. Але правда стає самозрозумілою, коли її відчути серцем. В історії Визвольних Змагань маємо багато безсмертних прикладів цього святого вогню, який горів у душах отих бійців, що я їх назвав гордим словом Лицарів Монсальвату.
Скінчився вже тої час, коли боязливі і прогрижені гниллю опортуністи пробували нас учити, що це жертви для жертви й що вона даремна. Що більше, ці .зухвалі деґенерати почали навіть обвинувачувати тодішній провід, мовляв, він злочинно вислав на смерть стільки то синів України. Краще було б, щоб члени проводу сиділи в запічку й заждали поки їх визволять ангели альянтів на чотиримоторових літаках, які в той час були останнім чудом техніки. Від того часу винайшли люди і швидші від звуку "Фантоми", але на визволення цими "Фантомами" доведеться ще довго ждати в запічку колгоспному рабові, в холодному на цей час запічку, обгортаючи ноги ганчір'ям. Чи, може, тепліше робітникові в місті в довгих чергах за хлібом? Правда, він може загрітися, бігаючи від хвостика до хвостика, але рабом залишається.
Леся Українка має для них прекрасне слово.

Заржавілі душі!
Отак якби меч, яким бавилися діти, знайшовши його на стриху, прикипів до піхви й не можна від іржі навіть витягнути його на світло, отак... заржавіли наші душі, - кажуть герої Лесі в "Боярині".
Заржавілі душі! Оце є той клич, що його треба сміливо кинути як образу у вічі цілій еміґрації, чи напевно більшій її частині. Заржавілі душі, які говорять іще про самостійність і суверенність, але якось так тужливо, як про нездійсниму мрію за синіми хмарами, як сказав хтось до мене на згадку про самостійність і суверенність української культури. Я ж говорив тоді тільки про культуру! Заржавілі душі!
І той голос, той клич "Убий, не здамся!" доходить до нас з України. Приносить його легіт вітру з Мордовії, якимись не-збагненими дорогами вбиває він гординю ворога, й чудом чуємо той голос навіть із глухих казематів Володимирської тюрми. В'язниця Шевченка, дозволю собі ствердити, була готелем першої кляси, в порівнянні з модерними казематами. Я не зменшую тим духової величі цього Титана визволення, до якого Духа молюся, але голий факт, що кинення ворогові у вічі оцього клича "Убий, не здамся!" - це не менший героїзм від того, що до нього саме накликував сам Тарас Безсмертний.
Але вже Леся Українка розуміла його, як невідкличне завдання її днів, і саме тому й саме тоді написала свою драму п. з. "Бояриня".
Москва, яка своїм звичаєм привласнює після смерти писання її ворогів, щоб таким піднесенням на п'єдесталь притупити вістря їх революційного заклику, пробувала зробити це з Лесею Українкою. Видала її твори й назвала декілька благонадійних установ її вповні неблагонадійним іменем. Видала, але не відважилася видати "Боярині".
Як же це? Чейже "Бояриня" відноситься до часів гетьмана Дорошенка, до давньої, бо вже трисотлітньої історії? Боротьба велася проти царату. Як же ж це? Після трьох сот років тріюмфу т. зв. "возз'єднання" Кремль боїться опису подій із-перед такої самої кількости років.
Страшна є сила Лесиного "Не здамся". Вона безстрашно й без надії на друк у царських умовинах пише цю драму, щоб показати правдиву Москву. Її вислужник не може голосно говорити у своїм власнім домі, бо боїться... своєї власної служби. Он як! Боярин боїться своєї власної служби і стін своєї кімнати. Сьогоднішні "бояри", чи пак яничари, теж бояться... мікрофонів.
І всю ту зловіщу сіть страху й забріхання, лукавства, обдурювання, зради, посіяного недовір'я брата до брата прориває у тріюмфі оцей єдиний дійсний і безсмертний клич: "Убий, не здамся!".
Ми чули його в Симоненка. Ми чуємо його в писаннях живих письменників, ми чуємо в цілій захалявній літературі.
Не забудьмо, що слово "захалявна література" походить від солдатських чобіт самого Тараса Шевченка. Це там він ховав двадцять сім зшитків свого слова, яким ми живемо досьогодні.
Чи ж би? Живемо? Чи я не збрехав, пробачте за слово?
Чи ми читали, що треба сталити обух? Що треба вже гострити сокиру. Чи ми не читали його "міту" про сокиру? Ми, що лаємо УПА за її "жертву для жертви"? Ми, що ждемо на "відповідний час" або по-вченому на сприятливу коньюнктуру реалітетника (шановного складача прошу добре написати ортографію цього вченого слова "коньюнктуру").
Леся Українка вчила нас погорджувати й ненавидіти рабство. Рабство в усіх видах. Явне й духове. Її герой буде молитися "Прометеєві", щоб не вживати слова "раб". Того Титана, що творить нову людину, над якою не має влади ніякий тиран чи злочинець.
У чому ж таємниця сили Титана Прометея?
А в тому, бо він знає про те, що він Безсмертний, Отже, ніяка сила не зможе його зламати. Загляньмо до ориґіналу трагедії Айсхіля. В сьогоднішніх поетів захалявної літератури не-одноразово, замість Титана, стрічаємо слово "НАРІД".
Цей український нарід є тим безсмертним Титаном, якого не зламає й не знищить ніякий деспот, ані тиран.
"Мій нарід є, мій нарід був і буде" - звучить промстейська заява Симоненка. Я чую цей голос у численних місцях української поезії сьогодні.
Це голос Лесі Українки, який пояснює нам оце чудо молодої ґенерації в Україні.
Хоч писала Леся про Єгипет, чи про Грецію, чи про американську пущу, де гуртувалися біженці від гніту й затиску, чи про Палестину часів Христа, чи про римські катакомби, то все думала вона й писала про визволення України.
Чи друкували "Бояриню", чи ні, то все одно її голос лунає навіть із її обкроєних творів. Він же в кожному подиху її натхнення. І якже сильно в її "Кассандрі", "Орґії", чи у споконвічному шумі її найріднішої "Лісової пісні".
От чому цей рік Лесі не буде тільки традиційним святкуванням великої поетеси, але роком духового гартування, роком духового переродження заржавілих душ. А нікуди правди діти, що ця іржа таки закралася в наші душі.
От чому Рада СУБ-у на останньому засіданні ухвалили ще в цьому році видати "Бояриню" Лесі Українки, а далі й інші її твори.

http://www.svit.in.ua

 

До розділу

Праці про Лесю Українку

I част. IIчаст. IIIчаст.