До розділу

До розділу

Руське Православне Коло

Три Стовпи (Хортиця) в мітологічному контексті

14 грудня 7527 (2019) р.

Запоріжжя

 

 

Інститут сакральної географії, Просторові практики та Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, Відділ сільськогосподарської та природничої літератури провели 14 грудня 2019 семінар Сакральна географія: Запоріжжя, Україна, Світ.

На засіданні ХХІІІ доповідав Світовит Пашник (Запоріжжя), краєзнавець, верховний волхв Руського Православного Кола: «Три Стовпи (Хортиця) в мітологічному контексті: краєзнавча розвідка»

Тези:

1. Опис Трьох Стовпів краєзнавцями.

Колись острів Хортиця закінчувався на півночі скелями Три Стовпи, які зараз знаходяться між Хортицею і Машинним залом ДніпроГЕС-1.

З Трьома Стовпами пов’язані різноманітні відомі міти. Деякі міти були поєднанні зі скелями ще в 19 сторіччі, а деякі набули прив’язки вже в наш час.

2. Гераклові (Геркулесові) стовпи.

Польський мандрівник Підберезький намагався прив’язати міти, що записані Геродотом про Геракла і Змієногу Діву, до Дніпровських порогів. В 6 томі Одеського товариства історії і старожитностей була опублікована його стаття “Геркулесові стовпи на Дніпрі” в перекладі з польської мови. Він висловив версію, що з Геркулесовими стовпами треба пов’язувати острови- Стовпи. Саме за цими Стовпами, на думку Підберезького, жив велетень Геріон, у якого Геракл відбив биків.

3. Триголовий Змій.

А у нашому випадку острів Хортиця мав образ величезного човна і на його носі бачимо триголового Змія, що дихає вогнем. Ставити на носі корабля образ дракона або вогняного собаку Симаргла було поширеною практикую, як і запалювати сигнальний вогонь на носі судна. Звісно, що велетенський Змій потребував жертви для безпечного долання шляху.

4. Козацька Миска.

Микола Киценко в книжці “Хортиця в героїці і легендах” подав жартівливу оповідь, що “…на середньому Стовпі знаходиться й відома Запорозька миска. Її діаметр – півтора метра, а глибина – до метра. За згадкою Д. Яворницького, лоцмани розповідали, що в сонячні, пекучі дні в цій мисці козаки варили галушки. Причому сідали навколо неї один проти одного. Ручки ложок були півтораметрової довжини, а оскільки такою ложкою собі до рота не піднесеш, то годували один одного для забави через миску”.

5. Аполлон в Гіпербореї.

Це сакральне місце, за версією доповідачі, також може бути прив’язане до грецького міта про Аполлона (Місяць), який раз на 19 років приходив на північний (ст. рус. ополонце – північ) острів і грав вночі на кіфарі поки не зійдуть Плеяди (укр. Баби-Звізди), що складаються з 7 зірок-сестер. Це так званий Метонів цикл: через 19 років Місяць перебуватиме у тій самій фазі відносно руху Сонця, це співвідношення лежить в основі місячно-сонячних календарів.

Література:

Пашник С. Д. Священний острів Хортиця. – Запоріжжя: Руське Православне Коло, 7527 (2019). – 112 с.

Корисні і дотичні інтернет-ресурси: https://svit.in.ua

 

Також було повідомлення: «Степові піраміди Правобережжя Великого Лугу – кургани : історія і сьогодення», доповідач: Бакуров Костянтин Дмитрович (Запоріжжя), голова Марганецького міського осередку ДОО Національної спілки краєзнавців України, почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців. Були також озвучені новини і плани на наступні півроку.

У ІІІ-му тисячолітті до н.е. у степовій зоні сучасної України місцеве населення почало зводити кургани – земляні насипи. З’явились такі поховальні об’єкти і вздовж Великого Лугу, особливо на його Правобережжі.
Зараз у кордонах Запорізької та Дніпропетровської областей нараховуються тисячі курганів, які перебувають на державному обліку.

У короткому повідомленні йтиметься мова про стан деяких майданів та курганів правого берега Великого Лугу.

Інститут сакральної географії (просторові практики) https://www.facebook.com/181753038656633/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://svit.in.ua

 

До розділу