До розділу

 

Руське Православне Коло

 

Відкриття музею в Добростанах

13 жовтня 7519 (2011) р.
 

Хочу повідомити шановних читачів сайту про радісну подію, до якої ми йшли на протязі останнього півроку, і яка 2 жовтня нарешті відбулася: урочисте відкриття історико-краєзнавчого музею в селі Добростани, що на Яворівщині, звідки родом мати Володимира Шаяна.

Експозиція музею присвячена власне історії села, його культурі, етнографії, та знаменитим людям, які народилися тут, або були якось пов’язані з цим чудовим краєм.

Основний акцент в експозиції ставився на висвітленні біографії Володимира Шаяна і тим подіям та речам, які з ним пов’язані. На превеликий жаль не збереглося його особистих речей, однак нам вдалось знайти родинні образи, про які згадував Володимир Шаян в своїх творах. Зоряною Дорош проведено грунтовну пошукову роботу, під час якої в неї зав’язались тісні контакти з діаспорою. В результаті створено велику експозицію з світлин Володимира, його праць, дописів в часописи «Українська думка» та «Визвольний шлях».

Однак дуже доречним є висвітлення в музеї історії самого села Добростани. Треба сказати, що Володимир Шаян жваво цікавився його історією, культурою, звичаями. В листі до свого племінника Володимира Дмитрика філософ згадував про переможну битву Богдана Хмельницького під Городком (насправді вона відбувалась за 5 км від Добростан) і про участь в ній добростанців.

Безпосереднє відношення Володимир Шаян мав і до славної родини Пачовських, відомої своїм патріотичним духом і вірним служінням українській ідеї. В 1941- 1943 роках Володимир Шаян разом з Василем Пачовським працював викладачем у Львівському університеті та очолювали Спілку письменників.

Свою роботу музей почав ще 2 серпня виставкою, присвяченою Володимиру Шаяну (до 103-ої річниці з Дня його народження). Однак тоді ще не все було готове для урочистого відкриття, то ж цю подію ми приурочили 150-ій річниці з Дня народження вихідця з Добростан Михайла Пачовського (нар. 20 вересня 1861р.), відомого свого часу викладача, науковця, письменника, етнографа, самодіяльного композитора, активного громадського діяча. Після закінчення Віденського університету вчителював у Львові та Коломиї. В 1884 році з ініціативи Михайла Пачовського в селі Добростани було засновано читальню ім. Т.Г Шевченка. А 1911 року, коли «Просвітою» було кинуто клич: «100-річчю Маркіяна Шашкевича – 100 українських гімназій», Михайло Пачовський в м. Долині (тепер Івано-Франківська область) заснував і очолив приватну українську гімназію. За часів ЗУНР обіймав посаду міського комісара Долини та був делегатом Української Національної Ради Західноукраїнської Народної Республіки. Внук Івана Пачовського, а племінник Михайла Пачовського, Василь Миколайович Пачовський – відомий історик, поет, драматург, педагог, громадський діяч, один з засновників поетичного об’єднання «Молода Муза», гідно продовжив справу свого дядька – виховання підростаючого покоління, не забував сам і вчив українську юнь гордо носити звання «УКРАЇНЕЦЬ». Читачам сайту, напевне, добре відомі його поеми «Сріберна земля», та «Князь Лаборець», в яких поет з теплотою згадує про давні звичаї нашого народу.

На урочистості відкриття музею були запрошені родичі Володимира Шаяна та Михайла Пачовського, керівники району, преса. Під час святкового концерту, який розпочав народний хор добростанського Народного дому «Славія», звучали вірші Володимира Шаяна та Василя Пачовського. Ініціатор створення музею та член Ради музею Зоряна Дорош перенесла присутніх на 137 років назад в сонячний недільний день 3 серпня 1874 року, коли молодим ініціативним студентом філософії Віденського університету Михайлом Пачовським та іншими активними добростанцями урочисто відкривалась читальня ім. Т.Г.Шевченка. Представник родини Пачовських Зеновій Федоришин розповів про свою славну родину, багату на цікавих і відданих українській ідеї особистостей. Володимир Дмитрик в свою чергу розповів про свого славного родича Володимира Шаяна. Завершились урочистості великою в’язанкою українських народних та повстанських пісень, виконаних хором «Повстанець» під керівництвом племінника Володимира Шаяна Володимира Дмитрика.

Свято направду вдалося! Музей потрапив в надійні, турботливі руки вчителя історії добростанівської школи Галини Заблоцької і з нетерпінням чекає на відвідувачів! А ще нагадаю, що робота над експозицією музею на цьому не завершується і кожен бажаючий може надати для її розвитку свою посильну допомогу!

Зоряна Дорош

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу