До розділу

Руське Православне Коло

Чому на свято Колодія (Масниці) не зустрічають Весну?
Свято Велеса чи Валентина?

 

06 лютого 7522 (2014) р.

Запоріжжя, Світовит Пашник

 

Колодій з гуртом "Оріани"Наближається свято Колодія (Масниця) і серед рідновірських течій виникає різнобій у датах проведення цього гарного свята. Вже не кажемо про те, як юдоєвангелісти (христосівці) за підтримкою держави заплутали людей і відзначають одне і теж свято у різних варіаціях. Спробуємо пояснити звідки виникла ця проблема.

За звичай Масниця (Масляна) прив'язується до Великодня і починається за 8 тижнів до цього свята з кульмінацією в кінці тижня. Тобто це свято проводять в останній тиждень перед Великим постом, коли вже не споживалося м'ясо, а використовують продукти на маслі – своєрідне підготування до посту.

Таке свято відповідає католицькому Карнавалу (від лат. carne – м'ясо і лат. levare – прощавай), яке зараз більше ототожнюється з латиноамериканською видовищною ходою. Враховуючи, що в Південній Америці літо, воно придбало відповідних забарвлень, а у нас треба підлаштовуватися до зимових умов. Свято може відзначатися в лютому чи березні, залежно від Пасхалії, яка прив'язана до місячно-сонячного календаря, тому має дати, що плавають відносно сонячного календаря. Коли Пасха є ранньою, то святкується Масниця в лютому місці, коли ще є зимовий час і смішно спостерігати, як на мороз виганяють дівчаток у віночках, які символізують прихід Весни. Тим більше, що за юліанським календарем грекоортодоксальної церкви весна приходить на Явдоху, а це 14 березня державного календаря (католицького). Тобто ні про яку зустріч Весни на Масницю і мови не повинно бути. Але в людей через церковну дурість, коли не захотіли переходити на григоріанський календар, утворилася плутанина, причому етнографи замість пояснення цього непорозуміння ще більше заплутали людей, пишучі дослідження народних свят з хибними датами, які склалися після 1918 року з переходом на новий стиль.

Для цього свята є й постійна дата в сонячному календарі. Тобто маємо теж саме свято в різних календарних системах. Так як Великдень приурочений весняному рівноденню, то його постійна дата 25 березня (Благовіщення). Якщо від цієї дати відрахувати 8 шестиденних тижнів (шестиденка була в давні часи і відображена на годиннику, і лише в І ст. через юдеїв в Європу була занесена семиденка), то отримаємо тиждень Масниці з 7 по 12 лютого. Тоді стає логічним свято Велеса (церковне – Власія) 11 лютого (п'ятниця в шестиденці), бо за свідченнями етнографів це Проводи (Похорон) Колодки, а Велес є провідником в потойбічний світ.

Католики теж мають відповідне свято, яке так щиро святкують в тому числі і ортодоксальні христосівці – день св. Валентина (День Закоханих), що відбувається 14 лютого (вівторок у шестиденці). Різниця в датах між православними і католиками полягає в різних звичаях розпочинати Великий Піст: у перших з понеділка, а в других з четверга.

Легко зрозуміти, що Велес, Власій і Валентин (наше більш звичне – Велетень) – це одне і теж божество, яке пов'язано з нижнім світом, а одночасно відповідає за шлюб. Краще святкувати за рідним звичаєм і проводити свята вчасно, маючи здоровий глузд.

Слава Роду!

Докладніше про це свято читайте в статті: Колодка (Колодій)

 

 

 

До розділу