До розділу

Руське Православне Коло

Найдавніший унікальний пам'ятник історії на території Криворізького району Дніпропетровської області під загрозою повного зникнення!

27 червня 7522 (2014) р.

 

 

Древній комплекс, який, орієнтовно відноситься до епохи пізньої бронзи, імовірно 14-12 століття до н.е., знаходиться біля села Недайвода (Криворізький район).

В результаті археологічних досліджень, проведених тут фахівцями-археологами був знайдений археологічний шар, який включав унікальні артефакти. У їх числі - антропоморфна гранітна стела, частини стародавніх амфор, фрагменти ліпного посуду (імовірно скіфського періоду). Археологами знайдено вражаючих розмірів гранітна плита, яка могла служити жертовним каменем, а також кам'яна стела, висотою близько 4 метрів, на якій позначено обличчя людини. Знахідки дозволяють припустити, що тут знаходилося древнє святилище.

На користь версії про те, що знахідка біля с. Недайвода може являти собою найдавніший ритуальний комплекс, говорять і виявлені тут вченими давні поховання, в тому числі - дорослої людини, який, імовірно, міг бути жерцем, і юнак близько 12 років, поховання якого було позначене грядою різнокольорових каменів, викладених у формі змії. Знайдені предмети і артефакти досі досліджуються вченими, але вже сьогодні можна стверджувати, що ця археологічна знахідка - дійсно унікальна, а виявлена ритуальна гранітна стела стародавніх людей є найбільшим такого роду предметом, знайденим в Україні.

 

 

На особливу увагу заслуговує місце, де розташований комплекс.

Район Недайводи-Лозоватки, де в 1994 році указом Президента України була зарезервована територія для створення ландшафтного заказника загальнодержавного значення. 300 гектарів неораних реліктових земель з унікальним різноманітністю рослинного і тваринного світу отримали назву "Ингулецька степ". Про такі популяції унікальної сон-трави мріють вчені всього світу. Більше 80 мільйонів рослин, які зростають на 50 гектарах землі від Лозоватки до Недайводи, 120 видів тварин, 45 з яких занесені до Червоної Книги як рідкісні та зникаючі види. Про красу природи навіть говорити не доводиться.

Але моторність і жвавість розуму чиновників проявляється, тільки, якщо мова йде про прибуток, а вже коли світить надприбуток - то будь-який каприз нового українця з великими зв'язками і грошовими кишенями.

У 2009 році Дніпропетровська обласна рада, ігноруючи норми Конституції України та Указ Президента, територію заповідник "Інгулецької степу" передає в оренду ТОВ "Граніт-Груп" (власником якої, є відомий олігарх, депутат від Партії Регіонів) ... під розробку гранітного кар'єру та будівництво дробильно-сортувальної фабрики на 19 років. Там, де є гроші, робота кипить вдень і вночі. Не маючи висновків держекоекспертизи, почалася розробка кар'єру. Якби ТОВ "Граніт-груп" звернулася за дозволом в законному порядку, навряд чи експертиза була б позитивною і зарезервовані під розширення заповідної зони землі визнали б викидними. Куди ж дивиться природоохоронна прокуратура, екологічні організації та міністерство? Як можна заповідні степи віддавати на поталу і розграбування?

 

 

Більш ніж п'ятитисячна історія, рідкісні види флори і фауни.

Зі слів Вадима Манюка, доцента кафедри Фізичної та економічної географії, кандидата біологічних наук: "Тут більше 10-ти видів однозначно, це тільки по весняному обліку, ми виявили рослин занесених до Червоної книги, більше того тут близько 40 видів рослин, що охороняються різними списками. Тут найбільша популяція сон-трави в регіоні степового Придніпров'я і, можливо у всій Україні. Якщо тут буде кар'єр, то взагалі в Україні не залишиться дикої природи. Така ділянка - національний рівень, а можливо і вище".

Все це багатство в Інгулецькому степу може перетворитися на великі ями. Крім того, в надрах земель Недайводи є уранові руди, через які в радянські сімдесяті роки влаштовувати гранітні кар'єри тут побоялися. Після видобутку граніту в цій місцевості може не залишиться ні душі. А вчені називають «злочинним божевіллям» ідею проміняти унікальні рослини та археологічні загадки на ями з гранітом.

26 червня 2014 пройшло засідання апеляційного суду Дніпропетровської області, за рішенням якого, був відхилений позов громади селища Недайвода до ТОВ «Граніт Груп», що надалі, ставить під реальну загрозу існування цих унікальних місць!

Вадим Зубко

 

Легенди Попової балки (відео Володимира Будка)

 

 

 

http://svit.in.ua

До розділу