До розділу

Руське Православне Коло

Хортиця – острів святилище

19 березня 7524 (2016) р.

м. Запоріжжя

 

Костянтин Сушко

 

“Реконструювавши сакральне середовище Хортиці, ми отримаємо найнеповторніший заповідник планети”, - наголошує екс-директор Хортиці Костянтин Сушко.

Про те, що Хортиця - це не лише Музей запорозького козацтва, а й унікальне, єдине в світі природне і сакральне середовище, йшлося під час семінару запорізького товариства сакральної географії. Семінар за головуванням старшого викладача кафедри філософії та релігієзнавства Національного університету “Києво-Могилянська академія” Юрія Загороднього відбувся сьогодні, 19 березня, в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці.

Такі семінари було започатковано в 2011 р., це засідання - дев’яте. На ньому фахівці обговорили питання розвитку Національного заповідника “Хортиця” з огляду на сакральну структуру острова. На думку колишнього генерального директора Національного заповідника “Хортиця”, що очолював його у 2005-2007 роках, Костянтина Сушка, неможна сприймати Хортицю лише, як “колиску Запорозького козацтва“.

“Тривалий час острів Хортицю подавали як “колиску Запорозького козацтва». Саме це визначення – і тільки воно! – рівно 50 років тому лягло в основу надання йому статусу заповідного. Насправді ж усе виглядає набагато ширше, глибше, повніше й проникливіше. Не позбавляючи Хортицю права причетності (саме причетності, не більше!) до Запорозького лицарства, давно пора упевнено й голосно говорити про острів, як про унікальне, єдине в світі природне і сакральне середовище з неабияким історичним наповненням, створене Всевишнім і подароване українському народові для високої місії і мети”, - зазначив колишній директор заповідника.

Костянтин Сушко розповів про комплекс святилищ пізньої бронзи, яких на острові близько двох десятків. Половина з них відкрита, зокрема на Брагарні та “Яйце”. Інші чекають свого часу. Це первісні храми, тобто святилища-капища, зведені із грубо оброблених кам’яних брил, на зразок британського Стоунгенджа. Крім того, кілька груп святилищ та курганів пролягали ланцюжком вздовж острова: від його західно-північної частини до “нижньої голови”, що на півдні. Одна з цих груп була відтворена, і її можна бачити нині. Це Скіфський стан на Зоровій Могилі.

 

Святилище-обсерваторія на вис. Брагарня

 

За переконаннями Костянтина Сушка, настав час відтворити і реставрувати весь цей комплекс, і створити на острові унікальний музей просто неба – музей Острова святилища.

“Хортиця, наперекір усталеній уяві як “колиски Запорозького козацтва”, насправді уособлює собою неповторний гігантський храм просто неба, на якому в усі часи його історії люди не мешкали у значній кількості, а лише бували, щоб поклонитися Всевишньому. Через це, саме так люди його сприймали і використовували в далекі часи. У цьому напрямку й слід розвивати заповідник, і тоді ми не лише досягнемо неабиякого результату у заповідній справі, а й посприяємо зміцненню національної свідомості не лише етнічних українців, а й усіх громадян нашої Вітчизни”, - сказав Костянтин Сушко.

 

Арнольд Сокульський

 

Після доповіді зав’язалася гаряча дискусія. Зокрема, перший директор заповідника, що очолював його у 1970-1979 та 1981-1984 роках, Арнольд Сокульський наполягав, що не треба забувати й про Запорозьке лицарство, і надати належне артефактам козацької доби, переважна частина яких хтозна-куди зникла або ж знищена. Музей козацтва на острові також потребує професійного ставлення, як з боку науковців та музейників, так і держави.
 

Петро Олійник
Джерело

 

 

http://svit.in.ua

 

До розділу