До розділу

 

 

Свято Роду
25 грудня, після обіду

Світовит Пашник

Волхв РПК

Род

На перший день Різдва не можна було ходити до сусідів та знайомих, але, як обов'язок, з 2-ї години дня одружені діти (син з невісткою чи дочка із зятем) "везуть до діда вечерю" – відвідують батьків або дідусів. Разом з батьками їдуть і малі унуки, якщо не носили "Вечері" напередодні. Вони беруть з собою хліб, кутю, сало, ковбаси, напої. [1, 40-41].

Батьки чи дідусь з бабусею із нетерпінням чекають бажаних гостей – з'їжджається вся родина. Діти із старшими обмінюються різдвяними привітаннями і гуртом сідають за святкову вечерю Запаливши свічку, господар першим смакує кутю, закликаючи при цьому померлі душі. Теж саме роблять інші члени родини. Господар підніме келих і виголошує святкове привітання:

– Пошли, Боже, царство небесне й вічне панування у небі всім тим, що відійшли з нашого Роду, а нам усім пошли, Боже, щастя, здоров'я, многая літа.

Родинна вечеря триває допізна. Ніхто з присутніх у цей день не згадує сумних історій та образ, бо це трапезування має очистити всіх від скверни і об'єднати злагодою та любов'ю. [2].

 

    Література

1. Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні: У 2 кн. – Кн.1. – К.: Обереги, 1994. – 400 с.

2. Скуратівський В.Т. Святвечір: У 2 кн. – К.: Перлина, 1994.

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу