До розділу

 

 

Обертіння
24 лютого

Світовит Пашник

 

 

Греко-ортодоксальна церква в цей день відзначає 1-ше і 2-ге знайдення (обретіння) голови Івана Предтечі [2, 396, 400], котрий замінив собою Сонце, що спадає, яке у нас має назву Купало чи Рай (Різдво – 24 червня). Нагадаємо, що цій події передувало свято Головосік відзначається 29 серпня, коли відрубали голову Івану Предтечі. У нашій мітології Матир-Сва, як жар-птиця, несе вогняну головню з Неба до людей, і цей вогонь має запалати в печі: "І та Сва-Птиця речить, яко Огень-Смарь понесла до нас і Гелу поручила, да тоє горіння було, і Богам купалити, і Даждю даждіти." [1, ВК, 36а].

 

Обретіння голови Івана Предтечі – це знаходження вогнища-голови. Треба також зазначити, що 3-те знайдення голови відбувається щорічно 25 травня. За цією аналогією вираховуємо дату, на яку повинно припасти 1-ше знайдення голови – 24 листопада, але воно зараз не відзначається, натомість є свято Долі (Катерини).

 

Можемо з впевненістю сказати, що всі дні 24 (25) числа кожного місяця призначалися Сонцю або його зародкові у вигляді вогню. Щоправда деякі дати в річному календарі мають незначні зміщення, які поки не можемо пояснити.

 

Про це свято, посилаючись на Чубинського, пише Степан Килимник: "24 лютого, яке в народній етимології стало святом "обернення", "оборотіння". В сей день чоловік до жінки обертається, і птахи обертаються з вирію, до нас головами, збираються летіти до нас". [3, 242].

 

Лев Силенко ставить на 24 лютого свято Обрітенська неділя – птахи обрітаються з Вирію. [4, 80]. Про обертіння пташок пише і Василь Скуратівський. [5, 67].

 

    Література

1. Велесова Книга / Упор., перек., ком. С.Д. Пашник. – Запоріжжя: Руське Православне Коло, 7526 (2018). – 192 с.

2. Катрій Ю.Я. Пізнай свій обряд! Літургійний рік Української католицької церкви. – Нью-Йорк, Рим: ОО. Василіян, 1982. – 493 с.

3. Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. – Кн. І, ІІ. – К.: Обереги, 1994.

4. Священна книга обрядів. Требник. – Нью-Йорк: видавництво РУНВіри, 1991. – 112 с.

5. Скуратівський В.Т. Вінець. – К.: Вид-во УСГА, 1994. – 240 с.

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу