До розділу

Руське Православне Коло

 

Культові споруди біля ІКК «Запорозька Січ»

Світовит Пашник,

Волхв РПК

 

 

Комплекс кромлехів мідного віку є унікальною пам'яткою археології та має взаємозв'язок з курганною групою, що розташована поруч. Пам'ятка була відкрита під час будівництва історико-культурного комплексу "Запорозька Січ" у 2005 році.

 

Археологічними розкопками 2006-2008 років на площі 700 кв.м було досліджено 12 кромлехів та 6 кам'яних закладів різного розміру та часу. Деякі кам'яні кола були частково зруйнованими.

 

За фрагментами кераміки було визначено, що споруди культового призначення були залишені мешканцями квітянської (група середньостогівської) культури наприкінці V початку IV тис. до н.д. [див. 3].

 

Висувається версія, що це окреме кладовище для дітей. Кістки їх не дійшли до сьогодення (або присутні фрагментарно), бо були розчинені в піщаному ґрунті. Припускаємо, що образи кіл мають хаотичність через різний час здійснення поховання. Важливо, що це одні з найраніших кам'яних закладок на острові Хортиця. [див. 2, 32].

 

Маємо надію, що подальше дослідження цього культового комплексу, дасть можливість доповнити знання про духовне життя наших предків.

 

Поруч знаходяться поховання, які в свій час датувалися ІІІ тис. до н.д. Деякі кургани були відтворені Заповідником і мають відповідну інформаційну позначку. Також ряд кам'яних закладок прощупується в ґрунті і чекає на подальше дослідження місцевості, що відноситься до І-ї курганної групи острова Хортиця. [див. 1].

 

На жаль, після розкопок не знайшлися добродії, щоб профінансувати накриття і музеєфікацію об'єкту. Культова споруда була законсервована і знаходиться під землею. На рівні сучасного ґрунту для огляду була виставлена кам'яна копія.

 

Література:

1. Гаврилюк Н.О., Рассамакін Ю.Я., Разумов С.М. та ін. Розкопки та музеєфікація курганів на острові Хортиця. Археологічні пам’ятки Хортиці та їх музеєфікація. – Запоріжжя, 2006. – С. 13–28.

2. Рассамакін Ю.Я. Поховання квітянської культури в контексті абсолютної хронології // Археологія, 2013, № 4. – С. 17-41.

3. Рассамакин Ю.Я. Уникальный могильник эпохи энеолита на острове Хортица в районе Днепровских порогов (Украина): предварительные итоги изучения // Культурные взаимодействия. Динамика и смыслы. Сборник статей в честь 60-летия И.В. Манзуры. – Кишинев, 2016. – С.145–167.

 

 

Археологічні розкопки

 

 

 

 

 

Реконструкція

 

 

 

 

http://www.svit.in.ua

 

До розділу